توقف توسعه خط ۱۰ مترو تهران/شروط توسعه خطوط جدید مترو

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به توقف عملیات خط 10 مترو گفت: الآن ما بین یک تصمیم غلط که در گذشته گرفته شده و ادامه این تصمیم غلط ترجیح می‌دهیم در همین حد متوقف بماند مگر این که سرمایه گذار یا منابع بودجه شهرداری محقق شود.
اشتراک گذاری
16 اسفند 1400
238 بازدید
کد مطلب : 334

سید جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در گفت و گو با تهران آنلاین درباره سیاست‌های توسعه خط ۱۰ در سال آینده گفت: ما اولویت را به تکمیل خط شش و هفت مترو اختصاص دادیم اما راه را برای توسعه خطوط جدید نبستیم و شروطی را گذاشتیم؛ یکی از شرط‌ها این است که اگر مازاد بودجه محقق شود و افزون بر آنچه که الآن کار نیمه تمام داریم قدرت ورود به کارهای دیگر وجود داشته باشد، از طرفی اگر شهرداری تهران بتواند برای احداث سایر خطوط سرمایه گذار بیاورد می‌توان بر روی تکمیل خط ده نیز تمرکز کرد.

تشکری هاشمی تاکید کرد: برای توسعه خط ۱۰ و سایر خطوط که در مطالعات ریلی جامع تهران پیشنهاد شده در صورتی که منابع لازم فراهم شود یا برایشان سرمایه گذار پیدا شود حتما از آن استقبال می‌کنیم ولی اگر با همین منابع محدود کنونی باشد به هیچ عنوان منابعمان را صرف کارهای جدید نمی‌کنیم؛ بلکه منابع را صرف پروژه‌های نیمه تمام می‌کنیم تا بتوانیم سریع‌تر مردم را از خدمات شهری بهره‌مند کنیم.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در واکنش به اینکه در نتیجه توسعه خط ۱۰ مترو را باید متوقف فرض کرد گفت: مادامی که سرمایه گذار نیاوردند و شرایط اجرای تبصره نرسیدیم دقیقا همین است.

تشکری در پاسخ به این سوال که اقدامات اولیه از جمله استقرار دستگاه حفاری در میدان شهدای خلیج فارس و آغاز عملیات حفاری هزینه و فایده این توقف بررسی شده است یا خیر گفت: زمانی که حفاری را شروع کرده بودند شورای جدید هنوز کار خود را آغاز نکرده بود اما کارشناسان بارها این موضوع را اعلام کردند که شهرداری تهران در شرایط تنگنای اقتصادی قرار گرفته و قادر نیست هزینه‌های احداث خطوط جدید را بپردازد، این که شهرداری را در یک عمل انجام شده قرار دهند و هزینه‌هایی تحمیل کند که عایدی ندارد تصمیم غلط است.

او در پایان گفت: الآن هم ما بین یک تصمیم غلط که در گذشته گرفته شده و ادامه این تصمیم غلط ترجیح می‌دهیم در همین حد متوقف بماند مگر این که سرمایه گذار یا منابع بودجه شهرداری محقق شود. البته معنایش این نیست که کار را به طور ناگهانی متوقف کنند و حتما باید ایمن‌سازی شود و در شرایطی که اقدامات ایمنی پایدار باشد پروژه را متوقف کنیم.

//انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *